Haber

ABD basınında seçimler: Ekonomi ve deprem belirleyici olacak

Türkiye’de 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri yaklaşırken, seçimlerin olası sonuçları ve etkileri dünya basınına yansımaya devam ediyor. Son olarak ABD’nin Associated Press (AP) haber ajansı ile The Wall Street Journal (WSJ) ve The Washington Post gazeteleri seçimlerle ilgili haberler yayınladı.

AP haber ajansından Suzan Fraser, “Deprem ve enflasyon devam ederken Erdoğan zor bir seçimle karşı karşıya” başlıklı analizinde, “Erdoğan’ın 1999’daki yıkıcı Marmara depremi ve ekonomik darboğazla iktidara gelen liderliği, iktidarının başındaydı. siyasi kariyeri, 20 yıl sonra benzer koşullar nedeniyle risk altındadır”. değerlendirmesini yaptı.

“Ekonomik kriz var, inkar edemeyiz”

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) Türkçe haberine göre uzmanlar, Türkiye’deki eski laik ve Batı eğilimli elitlerin 6 Şubat’ta Maraş merkezli depremlere yetersiz tepki vermesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik öfkesine rağmen, Erdoğan’ın hafife alınmaması gerektiği konusunda uyardı. Hindi. Uzun yıllardır kendini dışlanmış hisseden orta sınıf muhafazakar seçmen nezdindeki çekiciliğinin uzun vadeli olduğuna dikkat çekti.

AP’ye konuşan esnaf Sabit Çelik, “Türkiye’de ekonomik kriz var, inkar edemeyiz. Evet, bu ekonomik kriz bizi çok etkiledi. Ama yine Erdoğan’dan başkasının düzelteceğini sanmıyorum. Kurtuluşumuz iktidar partisi sayesinde olacaktır” dedi.

Erdoğan’a destek veren bir diğer İstanbullu seçmen Mustafa Ağaoğlu, “İğne bile üretemeyen bir ülkeyken geçen gün bir insansız hava aracı gökyüzünde uçtu. Artık savaş uçaklarımız, uçak gemilerimiz, yollarımız, köprülerimiz, şehir hastanelerimiz var” dedi.

WSJ: DEPREM MAĞDURLARI SEÇİM SONUÇLARINI BELİRLEYEBİLİR

6 Şubat’ta meydana gelen ve 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Maraş merkezli depremlerin, Türkiye’nin son yüzyılda karşılaştığı en ağır felaket olduğunu kaydeden WSJ gazetesi, depremlerin etkisinin oynayacağını bildirdi. son yılların en olağanüstü seçimleri olarak nitelendirdiği 14 Mayıs seçimlerinde değerli bir rol üstlendi.

Habere göre, bazı şehirlerin tamamen boşalmasına neden olan ve milyonlarca kişinin deprem bölgesinden kaçarak konteyner, çadır, otel ve yakın yerlere sığınmasına neden olan depremlerin ardından yüzbinlerce seçmen oy kullanmak için memleketlerine dönecek. onların yakınları. Gazete, küçük bir farkla belirleneceğini öngördüğü seçimlerde kitlesel travma yaşayan seçmenlerin kullanacağı oyların belirleyici rol oynayabileceğine dikkat çekti.

‘GEÇ MÜDAHALE TERK EDİLMİŞ HİSSİ YARATTI’

Muhalefet partilerinin depremzedeler için ücra bölgelere sandık kurulması yönündeki davetlerini hükümetin reddettiğini yazan Wall Street Journal, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) göre ülkede yaşayan 9 milyon seçmenden sadece 133 bininin oy kullandığını hatırlattı. deprem bölgesinin seçmen kayıtları başka bölgelere götürüldü.

Habere göre Türkiye’de kayıtlı seçmenin yaklaşık yüzde 14’ü deprem bölgesinde yaşıyor. Birçok kişinin başka illere taşındığı Hatay’da 1 milyondan fazla seçmen yaşıyordu ve bu seçmenlerin büyük bir çoğunluğu Erdoğan’ın muhaliflerini destekliyordu.

Haberinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in görüşlerine de yer veren gazete, Seçer’in “Birçok depremzede ya yaşadıkları bölgelere geri dönme imkanları olmadığı için ya da yaşadıkları bölgelere dönme imkanları olmadığı için oy kullanamayacaklar. harap olmuş vatanlarına dönmeye psikolojik olarak hazır değiller.” Gazete, sarsıntıların hükümetin kilit sistemlerinin çökmesine neden olduğu, sivillerin elleri ve küreklerle enkaz altında arama yaptığı, yardım ve kurtarma gruplarının bölgeye geç müdahalesinin bölgede derin bir terk edilmişlik duygusu uyandırdığı gözlemine de yer verdi. depremzedeler.

WASHINGTON POSTU: SEÇMEN ERDOĞAN’DAN UZAKLAŞMAYA HAZIR MI?

Washington Post gazetesi de Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin tüm dünyada yakından izlendiğini, sonuçların Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ile bağları ile Suriye ve Ukrayna’daki çatışmalarda etkili olacağını yazdı. ve Amerika Birleşik Devletleri.

The Wall Street Journal gibi, Washington Post da seçmenlerle yapılan röportajlardan alıntı yaptı. Özgürlüklerin ve demokrasinin kısıtlanmasından, mülteci akınından, yüksek enflasyondan ve kadına yönelik şiddetin artmasından şikayet eden seçmen, Erdoğan’ın mutlaka yenilmesi gerektiğini söyledi.

Önceki seçimlerde Erdoğan’ı destekleyen ancak bu seçimde Muharrem İnce’yi tercih edeceğini söyleyen 44 yaşındaki Çelik, sekiz ay öncesine kadar ev hanımı olduğunu ancak yüksek enflasyon nedeniyle ek gelir elde etmek için temizlikçi olarak çalışmaya başladığını söyledi. gelir. 68 yaşındaki Hatice Özaydın da pahalılıktan şikayetçi; ancak ekonomik gerilemenin ve yüksek enflasyonun nedenini bilmediğini söyledi.

28 yaşındaki Nuri Bora Demir, sadece son yıllarda yaşam standartlarında yaşanan olumsuz değişimi düşündüğünü, kendisi gibi insanların tatil planları yaparken artık ekonomik olarak bir şey satın alacak güçlerinin kalmadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu