Ekonomi

ABD düzenleyicileri, Nvidia, Microsoft ve OpenAI için rekabet soruşturması açmayı planlıyor

Investing.com – Microsoft (MSFT), NVIDIA (NVDA) ve OpenAI için yapay zeka endüstrisinde oynadıkları baskın rollerinden dolayı ABD’de büyük bir rekabet soruşturması başlatılıyor.

New York Times’ın haberine göre ABD Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu, 3 şirketin soruşturulmasına ortak hareket edecek. Haberde Adalet Bakanlığı’nın Nvidia’ya odaklanacağı ve FTC’nin ise Microsoft ve OpenAI’ı inceleyeceği aktarılırken düzenleyicilerin, yapay zeka endüstrisinde potansiyel rekabet ihlallerini araştıracakları bildirildi.

InvestingPro kullanın, profesyoneller gibi kazanın! %20 indirim kodu: KAZAN

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Yapay zeka sektöründe tekelleşme endişesi

Financial Times’a konuşan Adalet Bakanlığı şefi Jonathan Kanter, büyük teknolojinin yapay zeka üzerindeki kontrolü konusunda acil inceleme ihtiyacı olduğunu belirtti. Kanter, ayrıca pazar payı yüksek şirketlerin piyasada tekelleşmesini önlemek için acil şekilde aksiyon alınması gerektiğini de savundu.

Soruşturmanın detayları hakkında bazı bilgiler veren Jonathan Kanter, incelemenin ana hatlarının; bilgi işlem gücü, büyük dil modellerini eğitmek için kullanılan veriler, bulut hizmet sağlayıcıları, mühendislik yetenekleri ve grafik işlem birimi çipleri gibi temel donanımlar olacağını söyledi.

Diğer yandan yılın ilk aylarında Federal Ticaret Komisyonu, OpenAI ve Microsoft ile birlikte Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN) ve Anthropic’ten, yapay zeka alanındaki yatırımları ve iş birlikleri hakkında detaylı bildi talebinde bulunmuştu.

Bu arada Nvidia hissesi, dünkü işlemlerde %5,16 yükselerek 1.224 dolara ulaştı. Şirket, böylece 3,01 trilyon dolar piyasa değerine ulaşırken 3 trilyon dolar piyasa değerine sahip Apple’ı geride bırakarak Microsoft’un ardından dünyanın en değerli ikinci şirketi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu