Haber

ABD ve KBY yetkilileri Peşmerge reformunu görüşmek üzere Erbil’de buluştu

Pentagon, IKBY Başkanlığı ile ortak yazılı açıklama yayınladı.

Açıklamada, ABD hükümeti ve IKBY’den üst düzey yetkililerin Peşmerge İcra Yönlendirme Komitesi’nin ilk toplantısını 29 Ocak’ta Erbil’de IKBY Başkanlığı’nda düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, komitenin, ABD Savunma Bakanlığı ile IKBY Peşmerge Bakanlığı arasında Eylül 2022’de yenilenen Mutabakat Zaptı’nda belirtilen Peşmerge reform hedeflerine ilişkin ilerlemeyi değerlendirmek üzere toplandığı ve kaydedilen ilerlemenin değerlendirildiği belirtildi. Peşmerge reformuna yönelik çalışmalar da gözden geçirildi.

Açıklamada, ” “Komite, Peşmerge güçlerini Peşmerge Bakanlığı altında birleştirme ve IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasını sağlayacak profesyonel, yetenekli bir güç oluşturma yönündeki ortak uzun vadeli taahhüdün bir parçası olarak gelecek yılın kilometre taşları üzerinde anlaşmaya vardı.”Sözleri paylaşıldı.

Ayrıca Peşmerge Bakanlığı’nın mali ve güç yapısı reformunda önemli ilerleme kaydettiğine dikkat çekilen açıklamada, ABD’nin güçlü, istikrarlı ve egemen bir Irak inşa ederken IKBY halkı da dahil olmak üzere Irak halkının yanında olduğu savunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu