Ekonomi

ABD’li milletvekilleri Disney, Fox ve Warner’ın spor yayınları anlaşmasını sorguluyor

ABD Kongre Üyeleri Jerry Nadler ve Joaquin Castro, medya devleri Walt Disney (NYSE:DIS), Fox ve Warner Bros Discovery (NASDAQ:WBD) tarafından önerilen spor yayınları ortak girişimine ilişkin endişelerini dile getirdi. Milletvekilleri, spor yayınları sektöründe rekabet, tüketici tercihi ve fiyatlandırma üzerindeki potansiyel etkilerden endişe duyuyor.

Disney CEO’su Bob Iger, Fox CEO’su Lachlan Murdoch ve Warner Bros CEO’su David Zaslav’a hitaben yazdıkları mektupta Nadler ve Castro, işbirliğinin tüketiciler için fiyatların artmasına ve spor ligleri ile diğer video dağıtıcıları için adil olmayan lisans koşullarına yol açabileceği endişelerini dile getirdiler. Endişelerine 30 Nisan’a kadar ayrıntılı yanıt verilmesini talep ettiler ve yanıtların Adalet Bakanlığı’na (DoJ) da iletilmesi gerektiğini bildirdiler.

Şubat ayında duyurulan bu ortak girişim, sonbaharda geleneksel televizyonla daha az ilgilenen genç izleyicileri hedefleyen yeni bir spor yayın hizmeti başlatmayı amaçlıyor. Hizmetin ESPN, Fox Sports 1 ve TNT gibi ağlardan çeşitli spor içeriklerine münhasır olmayan erişim sunması bekleniyor.

Bu girişim Adalet Bakanlığı’nın dikkatini çekti ve spor odaklı bir yayın hizmeti olan FuboTV (NYSE:FUBO) tarafından açılan bir antitröst davasıyla karşı karşıya. İncelemelere rağmen Disney ve Warner Bros konuyla ilgili yorum taleplerine yanıt vermezken Fox yorum yapmamayı tercih etti.

Söz konusu şirketler, NFL, NBA, MLB, FIFA Dünya Kupası ve çeşitli üniversite müsabakaları gibi büyük ligleri ve etkinlikleri içeren kapsamlı spor yayın haklarına sahip. Planlanan uygulama spor ağlarını ve yayın içeriğini bir araya getirerek spor medyasını yeniden şekillendirme potansiyeline sahip.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu