Haber

Almanya Başbakanı Scholz’dan Çin’e çağrı: “Rus birliklerinin geri çekilmesini sağlamak için Moskova’daki nüfuzunuzu kullanın”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya Federal Meclisi’nde yaptığı konuşmada Çin’e Rusya’ya savaşta kullanmak üzere silah göndermemesi çağrısında bulunarak, “Rus birliklerinin geri çekilmesini sağlamak için Moskova’daki nüfuzunuzu kullanın” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya Federal Meclisi’nde önemli açıklamalarda bulundu. Çin’e savaşta kullanılmak üzere Rusya’ya silah göndermemesi çağrısında bulunan Scholz, “Çin’e açık mesajım şudur: “Rus birliklerinin geri çekilmesini sağlamak için Moskova’daki nüfuzunuzu kullanın. Saldırgan Rusya’ya silah teslim etmeyin.” Scholz, silah desteği yerine savaşın sona ermesi için Moskova’ya baskı yapılması gerektiğini söyledi ve Çin’in savaşın ilk yılında yayınladığı 12 maddelik belgeyi doğruladı, Çin’in Ukrayna krizine ilişkin tutumunu da içeren Scholz, Pekin’in nükleer gerilimi azaltma çabalarını memnuniyetle karşıladığını da sözlerine ekledi.

Alman savunma sanayisine destek

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle Almanya’dan Kiev’e savunma harcamalarının arttığı günlerde, Alman savunma sanayisinde üretimi hızlandırmak için uzun vadeli sözleşmeler ve ön ödemeler yapılacağına da söz verdi.

Öte yandan savaşın sona ermesi için farklı ülkelerde düzenlenen protestolara atıfta bulunan Scholz, “Berlin’de ‘savaşa hayır’ sloganları atılırken ve tüm silah sevkiyatlarının durdurulması talep edilirken barış sağlanamaz. “

“Putin barış görüşmelerine hazır değil”

Moskova’ya Ukrayna’daki askerlerini çekme davetini yineleyen Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de savaşı bitirmek için gereken barış görüşmelerine hazır olmadığını söyledi. Başbakan Scholz, Putin’in şu anda müzakere masasına oturacağına dair bir belirti olmadığını belirtti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yarın Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile görüşecek. – BERLİN

haberyigilca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu