Haber

Almanya’da Erken Uyarı Sirenleri Ülke Çapında Çaldı

Almanya’da ülke genelinde deprem, yangın, elektrik kesintisi ve radyasyon tehlikelerine karşı hazırlık amacıyla sistemleri test etmek için erken uyarı sirenleri çaldı.

Sivil Savunma ve Afet Yardım Daire Başkanlığı (BBK) tarafından halkın acil durumlara hazırlıklı olmasını sağlamak amacıyla üçüncü kez gerçekleştirilen uygulama kapsamında saat 11.00’de ülke genelinde sirenler iki kez çalındı.

Erken uyarı sirenleri, belediyelerin işlettiği siren ağları ve klasik kitle iletişim araçları olan radyo ve televizyon aracılığıyla çalındı.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser yaptığı açıklamada, ülke genelindeki üçüncü “uyarı gününün” başarılı geçtiğini belirterek, “Uyarı sistemlerimiz büyük stres testinden geçti. İster doğrudan cep telefonlarına gönderilen uyarı mesajları, ister sirenler, NINA (Acil Durum ve Bilgilendirme) uygulamamız veya televizyonumuzda, “Radyo yoluyla yapılan uyarılar Almanya’da hemen hemen herkese ulaştı.” sözlerini kullandı.

İyi işleyen uyarı sistemlerinin hayati değer taşıdığını vurgulayan Faeser, “Yangın, şiddetli fırtına, orman yangını veya diğer tehlikelerde zamanında uyarı hayat kurtarabilir.” söz konusu.

BBK, 2020 yılından bu yana ülke genelinde eylül ayının ikinci perşembe günü “uyarı günü” olarak acil durum hazırlık faaliyetleri düzenliyor.

haberyavuzeli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu