Ekonomi

Altı ayda 8 bin 500’den fazla şirket iflas etti

Almanya’da ekonomik konjonktürdeki durgunluk ve artan kredi faizleri yılın ilk yarısında iflasları artırdı. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre iflas eden şirket sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artarak 8 bin 571’e ulaştı.

Alacaklıların iflas eden şirketlerden talep ettiği para miktarı ise 13,9 milyar avroya yükseldi. 2022 yılının ilk yarısında bu miktar 8,2 milyar euro olarak kayıtlara geçti. Bireysel iflas sayısı ise yılın ilk altı ayında yüzde 1,9 azalarak 33 bin 140 olarak kaydedildi. Şirketlerde en fazla iflaslar ulaştırma ve depolama branşlarında kaydedilirken, bunları, şirketlerin gerçekleştirdiği çeşitli ekonomik hizmet dalları takip ediyor. taşeron firmalar. En az iflasın yaşandığı branş ise elektrik sektörü oldu.

Alman ekonomisi 2022 yılı sonu ve 2023 yılı başında küçülürken bahar aylarında sakinliğe girdi. Uzmanlar, faiz oranları ve finansman maliyetlerindeki artış nedeniyle yıl genelinde gayri safi milli hasılanın azalacağını öne sürüyor.

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nden ekonomist Steffen Müller, “Çok sayıda ekonomik sorun ve belirsizlik nedeniyle, önümüzdeki aylarda iflas sayısının geçen yıla göre daha yüksek olacağı varsayılmalıdır” dedi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu