Haber

Aytemiz Cumhuriyetin 100. Yılını Özel Filmle Kutladı

Aytemiz Cumhuriyetin 100. Yılını Özel Sinemayla Kutladı

 

“Bir Zamanlar Cumhuriyet, 100 Yıllık Cumhuriyet,
Daima Cumhuriyet!”

 

 

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin kalkınma yolculuğuna güç veren Aytemiz, Cumhuriyetin 100. yılını özel bir sinemayla kutluyor. Cumhuriyet tarihinin dönüm noktalarının paylaşıldığı sinemada, Cumhuriyetin ilke ve değerleri sönmeyen bir mum ışığıyla sembolize edilirken, Cumhuriyet’in kadın-erkek her yaştan kahramanları ve Bu ışığın rehberliğinde geçmişin mirasını geleceğe taşıyan yaşam alanları, güçlü karelerle ekranlara taşınıyor. Sinema aynı zamanda Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e de bir ‘haraçtır’. “Bir Cumhuriyet, 100 Yıllık Cumhuriyet, Daima Cumhuriyet!” Mesajla birlikte yayınlanan filmde, 29 Ekim 1923’te yanan Cumhuriyet ışığının, Türk milleti için her zaman geleceği aydınlatacak bir rehber olduğunun bir kez daha altı çiziliyor.

 

 

Gazi Mustafa Kemal ve yoldaşlarının milli mücadelenin ardından armağan ettiği Cumhuriyetin, Türk halkının 100 yıllık geleceğine ışık tuttuğunu belirten Dr. Aytemiz Genel Müdürü Ahmet Eke , “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın büyük gururunu yaşıyoruz. Millet olarak 100 yılda nice başarılara imza atarak Türkiye’nin sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya gösterdik. Cumhuriyetin ışığı bundan sonra sönmeyecek. Hazırladığımız sinemayla Cumhuriyetimizin 100. yıl coşkusunu, ülkemize duyduğumuz güven ve bağlılığı paylaşıyoruz. Temel değerlerimizin rehberliğinde birlikte üretmeye, büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Bir millete ışık tutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyor, Bir zamanlar Cumhuriyet, 100 yıl Cumhuriyet, her zaman Cumhuriyet diyoruz. “100 yıldır cumhuriyetin ışığıyla aydınlanan bir ülkede, bu ışığı gelecek nesillere taşımanın sözünü veriyoruz.” söz konusu.

 

Bir odada sakin sakin yanan bir mumun görüntüsüyle başlayan filmde, mum ışığının duvara yansımasıyla oluşan gölgelerde Cumhuriyet’in ilk dönemine ait çeşitli anlar gözümüzün önünde beliriyor. Duvara yansıyan görüntülerde Cumhuriyet tarihini, bir dünya başkanı olan Atatürk’ü ve bu yüzyılda yaşanan değerli gelişmeleri görüyoruz. Sinemada Atatürk’ün unsurları ve inkılâplarından görsellere de yer veriliyor, Cumhuriyet tarihinin dönüm noktalarına göndermeler yapılıyor. Sinemanın müziği, cumhuriyetin kuruluşunda dünyada fark yaratan bestecilerin piyano ve orkestra için yazdıkları eserlerden ilham alıyor; Türk beşlilerine ve İstiklal Marşına atıflar var.

 

Aytemiz’in 29 Ekim filmi, 100 yıldır ülkemizi aydınlatan Cumhuriyet ışığının 1923’ten başlayarak günümüze ve geleceğe uzanan gelişim sürecini, Cumhuriyet arşivinden içimizi ısıtan özel karelerle ekranlara yansıtıyor. onları her gördüğümüzde kalpler. Aytemiz’in bağlantıda kullandığı “Yine Aytemiz, Daima Aytemiz” sloganı, Cumhuriyet’e bir övgü olarak “Yine Cumhuriyet, 100 Yıl Cumhuriyet, Daima Cumhuriyet” şeklinde kullanılıyor.

 

Cumhuriyetin 100. yılı için hazırlanan filmi Aytemiz’in YouTube kanalından ve sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=Q4h0yTIwIR4

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu