Ekonomi

Bankalar KKM’de ‘peşin prim’ uygulamasına son verdi

KKM, hükümetin politikaları nedeniyle TL’nin yabancı para birimleri karşısında artan fiyat kaybını yavaşlatmak amacıyla Aralık 2021’de uygulanmaya başlandı.

KKM’de varsa faiz veya kur farkı vade sonunda ödenir. Artan döviz talebini seçim öncesi sınırlamak isteyen hükümet, bütçeye ağır bir yük getirse de faiz artırımına yönelik KKM’ye bir ayda dört yeni düzenleme getirdi.

Bugün prestijiyle prim ödemelerine son verdi.

Merkez Bankası’nın (MB) bankalardan talep ettiği döviz hesaplarını TL’ye çevirme amacını yakalamaya çalışan bankalar, mudileri döviz kullanmaktan caydırmak için KKM hesaplarına yüksek faiz oranları ödemeye başladı.

Reuters’in görüştüğü dört üst düzey bankacı, dün itibarıyla bazı bankaların prim ödemeyi durdurduğunu, bazılarının ise bugün prestij kazandığını söyledi.

Bilançolar açısından daha sağlıklı

Bir bankacılık kaynağı “Bankaların bu kadar yüksek faizleri peşin primlerle ödemesi doğru değildi. Sonu bilançolar açısından daha sağlıklı oldu”söz konusu.

Bankacılar ise KKM hesaplarına uygulanan faiz oranlarının bir miktar gerilemekle birlikte yüksek seviyede kaldığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu