Ekonomi

Bitcoin ETF’leri küresel yatırımlardan 4,16 milyar dolar çekiyor

CoinGecko’nun son verilerine göre, spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonlarına (ETF) yapılan küresel yatırımlar 4,16 milyar dolara ulaştı ve bu da kripto para piyasasında önemli bir değişime işaret ediyor. Bu fonlar için en büyük pazarlar Kanada ve Avrupa’dır; Kanada, toplam 2 milyar dolarlık yedi Bitcoin ETF’siyle başı çekiyor. Bunlar arasında Purpose Bitcoin ETF, 819,1 milyon dolarlık varlıkla dünyanın en büyüğüdür.

Almanya, Avrupa’nın kripto para birimlerine yönelik esnek düzenleyici yaklaşımını sergileyen 802 milyon dolar değerindeki ETC Group Physical Bitcoin ile dünya çapında işlem gören ikinci en büyük Bitcoin fonuna sahiptir. Kanada, Almanya, Brezilya ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu G20 kümesi üyeleri, Bitcoin ETF’lerini onaylayan sekiz ülke arasında yer alıyor. Jersey, Lihtenştayn, Guernsey ve Cayman Adaları gibi çeşitli vergi cennetleri de spot Bitcoin ETF’leri sunarak Avrupa’nın kripto dostu ortamına önemli ölçüde katkıda bulunuyor.

ABD, piyasa manipülasyonu ve kripto para dolandırıcılığıyla ilgili endişeler nedeniyle temkinli olmaya devam ederken, şu anda yalnızca Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine bağlı ETF’leri onaylıyor. Ancak Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ülkede beklemede olan 10 kadar spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylaması durumunda bu durum değişebilir.

Bu ETF’lerin onaylanması, artan talep nedeniyle Bitcoin pazarına tahmini 155 milyar dolarlık bir girişle sonuçlanabilir. Firmalar yönetim altındaki varlıklarının (AUM) yalnızca %1’ini Bitcoin ETF’lerine tahsis ederse, bu Bitcoin’in Mevcut piyasa fiyatının yaklaşık üçte birini temsil edecek. Böyle bir gelişme, kripto para birimleri için önemli bir dönüm noktası olabilir ve yeni pazar fırsatlarının önünü açabilir.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu