Ekonomi

‘Borç yok’ maddesiyle ilgili yeni karar

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Tahsilatlara İlişkin Genel Tebliği”ne göre, vergi dairelerine olan borcu olan mükellefler, çok fazla olması halinde taksitle ödeme talebinde bulunabilecekler. borçlarını ödemekte zor durumda.

Borçlunun çok zor durumda olması ve başka şartlarının bulunması halinde borç, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkında Kanun’un ilgili düzenlemesi kapsamında belirlenen şartlar dahilinde taksitler halinde, ertelenerek ödenebilir.

Talepleri kabul edilen borçlulara, borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemek şartıyla, çeşitli nedenlerle ihtiyaç duydukları vergi borcunun bulunmadığına dair yazılar geliyor. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ekonomik ve mali etkileri dikkate alınarak, söz konusu kanun kapsamında ertelenen borçların yüzde 10’unun ödenmesi şartıyla borç bulunmadığına dair yazı düzenlenmesi uygulaması, 31 Temmuz’a kadar kaldırıldı.

Bu kapsamda ilgili kanuna göre borçları taksitli ödenenler, başka borçları yoksa borçlarının yüzde 10’unu taksitle ödemeden ‘borçsuz’ yazısı alabilecek.

puturgeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu