Haber

Deprem kazısı tarım alanlarına döküldü

Fırat Bulut

MALATYA –Maraş merkezli depremden etkilenen illerden biri olan Malatya’da yıkılan binaların molozları, İnönü Üniversitesi yerleşkesine bitişik Mamurek bölgesine (Beydağı Mahallesi) dökülüyor.

HDP, Malatya Çevre Platformu ve bir grup köylü moloz döküm alanına gelerek açıklama yaptı.

HDP Adana Milletvekili Kemak Peköz, moloz taşıma masraflarını azaltmak için yakın köyleri tercih ettiğini belirterek hükümeti eleştirdi.

Cevizli molozların yerleşim yerlerine yakın yerlere döküldüğünü, insanların sağlığının tehlikede olduğunu, bölgedeki kayısı bahçeleri ve besi hayvanlarının toz bulutlarından etkileneceğini söyledi.

‘MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN KÖYLERİN GENELİNDE YAPILIYOR’

İnsanların ve tarım arazilerinin etkilenmeyeceği bölgelerin seçilmesi gerektiğini söyleyen Peköz, şunları ekledi: “Bu moloz burada böyle kalmayacak. Yarın ayrılmak da söz konusu olacak. Bu da demek oluyor ki buradaki köylüler toz bulutlarıyla uğraşıyorlar. Bu nedenle insanların yaşamları tehlikeye girecek ve her gün psikolojik baskı yaşayarak mutsuz olacaklardır. Devletin asli görevi vatandaşının memnuniyeti için yapılması gerekeni yapmaktır. Ancak öyle baskıcı bir güçle karşı karşıyayız ki, bu düzlük alan sadece daha az maliyetli olsun diye seçilmiştir. Oysa enkaz daha uzaktaki vadilere dökülebilirdi. Ancak orada nakliyecilerin maliyeti artacağı için tabii ki ihale ettikleri insanların daha az kazanacağını düşünerek hızla şehir merkezinin kenarlarına getirip köylerin ortasına atıyorlar. “

Molozların insan, hayvan ve tarım arazilerinin etkilenmeyeceği bir alana atılması gerektiğini belirten Peköz, şöyle devam etti: “Bunu yapmadığınız zaman bu insanların canına kast ediyorsunuz. Ayrıca bu bölge inanç ve etnik yapı bakımından da farklılık arz etmektedir. Aynı şeyi burada yapmayı ve belki de buradan göç etmeyi hedefliyorlar. Bunu araştıracağız ve takip edeceğiz. Bu insanların yerlerinde kalabilmeleri ve hayatlarını devam ettirebilmeleri için bu molozların buraya atılmaması gerekiyor” dedi.

Bölgenin tarım arazisi olduğunu vurgulayan Peköz, bölgenin tarım arazisi olmaktan çıkarılmak istendiğini, 16 köyün buraya moloz dökülmesine karşı çıktığını ve bir an önce bundan vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

‘EKOLOJİK TARİHLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

Malatya Çevre Platformu (Mal-Çep) Eş Sözcüsü Ramazan Derin, bölgenin ekolojik bir tahribatla karşı karşıya olduğunu ve bölgede yoğun bir yerleşim olduğunu belirtti. Bölgenin üniversitenin yanı sıra köy yerleşim yerlerine çok yakın olduğunu belirten Derin, “Tarım alanlarına moloz dökemezsiniz, MAL-ÇEP olarak gerekli yasal süreci başlatacağız ama devlet de görmezden gelmemeli. Buradaki insanların sağlığı.”

haberyahyali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu