Haber

Depremzedeler için ek kontenjan ne kadar, kaç kontenjan verilecek?

Depremzedelere ek kota! Üniversite kontenjanları netleştirildi. Depremden etkilenen öğrenciler için ek kontenjan tanınırken, devlet, vakıf ve açık öğretim üniversitelerindeki toplam kontenjanın 1 milyon 61 bin olduğu belirtildi. Peki, Depremzedeler için ek kontenjan ne kadar, kaç kontenjan verilecek? Detaylar…

DEPREM MAĞDURLARI EK KONTENJAN

Deprem Bölgedeki devlet üniversitelerinde yüzde 25, vakıf üniversitelerinde her program için 1 burslu kontenjan ayrılması kararlaştırıldı. Böylece 18 üniversitenin bulunduğu bölgede 21 bin 215’i devlet, 3 bin 426’sı vakıf olmak üzere toplam 24 bin 641 ek kontenjan tahsis edildi. 34 yaş ve üstü kadınlara 8 bin 105 lisans, 12 bin 937 ön lisans olmak üzere toplam 21 bin 42 kontenjan verildi.

TOPLAM KONTENJAN 1 MİLYON 61 BİN

Devlet, vakıf ve açık öğretim üniversitelerindeki toplam kontenjanın 1 milyon 61 bin olduğu belirtildi. Devlet ve vakıf üniversitelerinde ön lisans programlarında 388 bin, lisans programlarında 465 bin olmak üzere toplam 853 bin kontenjan bulunmaktadır. Bu kontenjanların yüzde 79’unun devlet üniversitelerine, yüzde 21’inin ise vakıf üniversitelerine ayrıldığı belirtildi.

DEPREM ADAYLARINA EK KONTENJAN

Depremzedeler, şehit ve gazi yakınları ve 34 yaş üstü kadınlara ek kontenjanlar ayrılmıştır. Bunlar da dahil edildiğinde toplam kontenjan sayısı 1 milyon 111 bine yükseldi. Ayrıca KKTC ve yurt dışındaki üniversitelere 15 bin civarında kontenjan tahsis edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu