Haber

Esad’dan ‘Türkiye’ açıklaması: Söz değil, icraat bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Esad ile görüşme olabilir siyasette küslük, dargınlık olmaz” ifadelerinin ardından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Şam-Ankara ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Lübnan merkezli Al-Akhbar gazetesinin aktardığına göre, geçtiğimiz günlerde Suriyeli akademisyen ve gazeteciler ile bir araya gelen Esad, “Türkiye Şam’ın taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi” dedi. Suriye Devlet Başkanı, Türkiye’den ‘söz değil icraat beklediklerini’ lisana getirdi.

‘SAMİMİ OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Türkiye’yle ‘istihbarat düzeyinde’ toplantıların gerçekleştiğini fakat ‘ikili görüşmelerin seviyesinin yakında artırılacağını’ söyleyen Esad, şöyle devam etti: “Ankara, siyasi yöneliminde bazı Arap ülkelerine göre daha kararlı olabilir. Ancak Türkiye’nin tutumunun samimi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğunu anlamak mümkün değil.”

Ayrıca, ‘günlük sorunlar, hizmet ve yaşam konularındaki aksaklıklar konusunda Kürt güçleriyle temaslar olduğunu’ lisana getiren Esad, Şam idaresinin ABD ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile bağına dair şu sözleri kullandı: “Kürt güçlerle diyalog sürüyor fakat gelişme yok. ABD’ye gelince… Amerikalılarla iletişim kurmuyor ve Amerikalılara işgal ettikleri topraklardan çıkmaları için baskı yapmak için artan halk direnişine güveniyoruz.”

Öte yandan, Suriye Devlet Başkanlığı Medya ve Siyaset Dairesi, akademisyen ve gazeteciler ile bir araya gelen Esad’ın toplantıda Al-Akhbar’ın aktardığı detayların ‘hiçbirini ele almadığını’ bildirdi. Söz konusu açıklamaların, görüşmenin ardından yapıldığı iddia ediliyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında “Vakti geldiğinde Suriye’nin Başkanı’yla görüşme yoluna gidebiliriz” demiş, Türkiye’nin önceliğinin Suriye’deki ‘terör kümelerinin arındırılması’ olduğunu söylemişti. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise şu sözleri kullanmıştı: “Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse, aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu