Ekonomi

Google, AB’nin rekor cezasını en yüksek mahkemeye taşıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Android işletim sistemiyle ilgili rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle verdiği 4 milyar avroyu aşan rekor para cezasını onayan teknoloji firması Google, mahkeme kararını temyiz etti.

Google, Android işletim sisteminin rekabet kurallarını ihlal ettiğine hükmeden AB Genel Mahkemesi’nin kararına, AB Komisyonu’nun şirkete verdiği para cezasını bir dereceyle onayan kararını Avrupa Adalet Divanı’nda, en yüksek olmak üzere temyize götürdüklerini bildirdi. mahkeme.

Açıklamada, Avrupa Adalet Divanı’nın dava dosyasında hukuki açıklama gerektiren alanlar olduğuna dikkat çekildi.

2016 yılında AB, Google’ı Android işletim sistemiyle pazara hakim olmak ve rekabet kurallarını ihlal etmekle suçladı. Suçlama, Google’ın kendi aramasını ve Android cihazlarda yüklü çeşitli diğer uygulamaları sunmasından kaynaklandı.

AB soruşturmasında Google’ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı sözleşmelerde Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcıyı önceden yüklenmesi için zorladığı, bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı ortaya çıktı.

2018’de AB, Android işletim sisteminde pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Google’a 4,34 milyar avro para cezası verdi.

Yasal süreç

Söz konusu cezaya itiraz eden Google, yasal işlem başlattı. Eylül ayında AB mahkemesi, Google’ın Android işletim sisteminde rekabet kurallarını ihlal ettiği yönündeki AB Komitesi kararını onadı ve para cezasını bir ölçü azalttı.

Mahkeme, kurulun Google’a kestiği 4 milyar 340 milyon euro para cezasını 4 milyar 125 milyon euro’ya indirdi ve Google, mahkeme kararına itiraz edeceğini duyurdu.

AB Genel Mahkemesi kararları, yasallık incelemesi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebilir.

AB’nin Google’a verdiği diğer cezalar

2018’de AB, Android işletim sisteminde pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Google’a 4,34 milyar avro para cezası verdi. Ayrıca AB, reklam hizmeti AdSense’te pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için Google’a 2019’da 1,49 milyar avro para cezası verdi.

AB, 2017-2019 ortasında belgeler için Google’a 8 milyar avronun üzerinde para cezası verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu