Haber

Hawaii’deki yangınları yeniden inşa etmenin maliyeti milyarlarca doları bulacak

ABD’nin Hawaii eyaletinde birden fazla adadan oluşan Maui idari bölgesinde devam eden yangınların ve yangınların yol açtığı tahribatın ardından yeniden inşa sürecinin milyarlarca dolara mal olacağı tahmin ediliyor. 80 kişinin ölümüne neden olan yangınlar.

Pasifik Afet Merkezi ve Acil Durum Yönetim Ajansı’nın (FEMA) hasar değerlendirme verilerine göre, Maui’deki Hawaii kasabası Lahaina’nın yeniden inşasının tahmini maliyetinin 5,52 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Alevlerin neden olduğu yıkımın büyük bölümünün yaşandığı tarihi Lahaina’da 2 bin 200’den fazla bina hasar gördü veya yıkıldı. Yangına maruz kalan binaların yüzde 86’sı konut olurken, iş yerleri, okullar, tarım arazileri ve devlet kurumları gibi çok sayıda bina ve alan da ciddi hasar gördü.

Maui adasındaki yangınlardan etkilenen Kula kasabasında 544 bina hasar görürken, bu bölgenin yeniden inşası için tahmini maliyetin 434 milyon dolar olması bekleniyor.

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Big Island ve Maui Island’da devam eden yangınlarda 80 kişi hayatını kaybetti. Yangınlar nedeniyle yüzlerce kişinin kayıp olması nedeniyle ölü sayısının artmasından korkuluyor.

Hawaii’deki orman yangınları, eyalet tarihinde bugüne kadarki “en ölümcül doğal afet” olarak kaydedildi.

Maui Adası ‘afet bölgesi’ ilan edildi

ABD Başkanı Joe Biden, yangın nedeniyle Maui adasını “afet bölgesi” ilan etti. Biden, yangınlardan etkilenenlerin zararlarının tazmin edileceğini belirtti.

Hawaii Valisi Josh Green, 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, ilk tespitlerin ardından yanan binalarda yapılan incelemenin ardından can kaybının “önemli ölçüde” artacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu