Haber

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay’da açıklama yaptı: (3)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay’daki su kesintisi iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, bugün Hatay’da 1 milyon 200 bin paketli suyun depremzedelere ulaştırıldığını bildirdi.

Soylu, Hatay Afet Uyum Merkezi’nde yaptığı açıklamada, bugüne kadar toplam 13 bin 722 artçı sarsıntı meydana geldiğini söyledi.

Bunun çok sıradan bir durum olmadığını ifade eden Soylu, “Aslında bu depremler ardı ardına sıra dışı bir süreç. Bunu hep birlikte yaşıyoruz.” söz konusu.

Toplam 26 bin 32 enkazın aranarak kurtarıldığını kaydeden Soylu, şöyle devam etti:

“Bunun yanı sıra Hatay’da toplam alanda 28 bin 300 moloz özelinde 12 bin 218 moloz ve acilen yıkılması gereken 6 bin 832 bina var. Ağır hasarlı binalar dışında toplam 19 bin 42 bina var. Ayrıca istiyorum” Ortalama vermek gerekirse; yüzde 25’i yıkıldı ve hemen yıkılacak, yüzde 75’i de ağır hasarlı. Ayrıca 1 aylık itiraz süreçlerinden sonra ‘ağır yıkılmış’ tablosu da var. ve enkaz kaldırma yüzde 15’tir. Yani tüm bölgede hem toplam moloz hem de acil yıkılacak binalarda yüzde 15’e ulaştık.”

Yıkım işleminde hem özel sektör hem de kamu araçlarının kullanıldığını, yıkım işlemi sırasında değerli eşyalarının bulunabilmesi nedeniyle kiracı ve mülk sahiplerini aradıklarını belirten Soylu, sürecin titizlikle yürütüldüğünü vurguladı.

Deprem bölgesinin tamamında 332, Hatay’da ise 80 çadırkent alanı oluşturulduğunu, 370 bin 482 çadır kurduklarını belirten Soylu, “Sahadan aldığımız bilgi bu sayının 400 binin üzerinde olduğu. Sadece Türkiye’de. 101 bin 168 çadır, bunun dörtte birinden biraz fazlası. Hatay’da kuruldu. Toplam 1,5 milyon afetzede çadırlarda kalıyor. 405 bini Hatay’da kalıyor.” dedi.

konteyner şehri

Depremden etkilenen 10 ilde Hatay’da 62’si olmak üzere 209 konteyner alanı oluşturulduğunu belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatay’da toplam 21 bin 895 konteyner planlanıyor. Şu ana kadar -en son Katar konteynerlerinden bazıları geldi ve yerleştirildiler- Hatay’da toplam 3 bin konteyner kuruldu. Bugün 902 konteyner konteyner de işin içinde. Önce bu afette hayatını kaybeden ailelerin yakınları, şehit yakınları, ardından engelliler, yatalak hastalar, savunmasız kümeler ve son olarak da Sosyal Yardımlardan yardım alan vatandaşlarımız ve Dayanışma Vakfı.Kiracılar olarak biz oraya yerleştiriyoruz ve yerleştirmeye devam ediyoruz.Bundan sonra orta hasarlı, ağır hasarlı, yıkılacak veya acil yıkılacak olan hem mal sahipleri hem de kiracılar, sonrasında yerleşebilecekler. bu, onların tüm oburları yerleşebilecek.”

Deprem bölgesinin tamamında toplam 860 bin 375 kişinin tahliye edildiğini belirten Soylu, diğer illere giderek ihbarda bulunan depremzede sayısının 1 milyon 281 bin 599, tespit edilebilen tahliye edilenlerin sayısının ise 2 olduğunu paylaştı. toplamda 141 bin milyon.

Suya ihtiyaç iddiaları

Hatay’da şebeke suyunun günlük ihtiyaçlar için kullanıldığını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Bölgeye sevk edilen ambalajlı su ile bugüne kadar içme suyu ihtiyacı karşılandı, karşılanmaya da devam ediliyor. Bugün sadece Hatay’a verilen ambalajlı içme suyu sayısı 1 milyon 200 bin adet. Bunu dün akşamdan beri ‘Hatay’ın suya ihtiyacı var’ diye bir şey çıktı. Hepimiz bu masanın etrafında çalıştığımız için üzgünüz. Artık olmayan bir şey, yani ufak bir eksiklik bir yerde olabilir, kişinin kendi adına bir talebi olabilir ama bu İstanbul’da da olabilir başka bir yerde de olabilir. Burada sabahtan akşama kadar. Depremzedelerimize ulaşmak ve tüm eksikliklerini gidermek için çaresiz bir çaba var. Öyle bir sosyal medya dalgası var ki o kadar yayılıyor ki hem hepimizi üzüyor hem de bazen çalışmamıza engel oluyor. Bazen planlarımızı da alt üst eder. Yani burada sadece bazı siyasi saiklerle veya misyon sahibi kişilerle oluyor. Arkadaşlarımızın moralini bozmaya çalışıldığı açıktır.”

“Saçmalık üzerine felakete başka felaketler ekliyorlar”

Dağıtılan su miktarının ihtiyacı karşılamaya yettiğini kaydeden Soylu, şöyle konuştu:

“Eksik olmaz mı, Cenâb-ı Hak kâmil, hepimiz eksiğiz. Bir kıtlık var ama şu veya bu şekilde su talebiyle karşılaşmamız gerekiyor. Muhtarlarımız, kaymakamlarımız, belediyelerimiz çağrıldı, ‘Bildiğin bir yer var mı yok mu söyle’ diyor. Birileri geldi bir kere vatandaşımızın eksiğini kapatmak için elimizden geleni yaparken burada ki süreçlerde konuyu manipüle edip yalana, yalana dayalı açıklamalar yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama Diğer taraftan nasıl verilsin ki?” Burada insanların başına gelen felakete zırvalıkların üstüne başka felaketleri de ekliyorlar. Bunun doğru olmadığını söylüyorum. Bu saçmalık. Bunu bir formülle açıklamamız gerekiyor.”

Dezenformasyonla mücadele

Su sorunu gibi birçok konuda sosyal medyada yanlış bilgilerin yayıldığını belirten Soylu, “Çok fazla dezenformasyonla karşı karşıyayız, Siber Hatalar Daire Başkanlığı 1090 hesap yöneticisi tespit etti, bunu savcılarımızla paylaştı. Sosyal medyada 613 hesap yöneticisi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan talimat doğrultusunda işlem yapıldı.Türkiye’de 151 kişi gözaltına alındı, 29 kişi tutuklandı.Sosyal medyada vatandaşlarımızı sömürmek için yapılan tüm oyunlar ve dezenformasyonla onları kışkırtmak devletin bütün kurumları tarafından takip edilmektedir.

Bakan Soylu, deprem bölgesinde çocukların kaçırıldığını iddia edenlerin veya ahlaksız iftiralar atanların da olduğuna dikkat çekerek, şöyle devam etti:

“Bu günleri istismar etmeye çalışan zihniyetler var, var ama biz de uyguluyoruz. İşte ‘Çocuklar kaçırıldı, çocuklar gözaltına alındı’. Buradan vatandaşlarımıza bir kez daha söylemek isterim Jandarma ve güvenlik bölgesinde bize tek bir adam kaçırma ve gözaltı olayı bildirilmemiştir Rastgele bir bulgumuz söz konusu değildir. organ mafyası gibi dönemsel şehir efsaneleri diye anlatılan şeyler.Tabii ki bu süreçlerin her biri ürkütücü, topluma yanlış bilgi ve bildirimler veriyor.Allah bu dezenformasyon ve saçmalıklardan bizleri ve milletimizi korusun.”

Depremden sonra en çok tartışılan konulardan biri de “Zalim yapan tutuklanacak mı?” Bir sorusu olduğunu kaydeden Soylu, “Adalet Bakanlığımız, emniyetimiz, jandarmamız tüm birimlerimiz aktif olarak çalışıyor. Yurt dışına çıkma yasağı yurt dışına kaçmalarının sakıncalarını da beraberinde getirdi. Şu ana kadar elimde olan sayı. Şu ana kadar 249’u olmak üzere 791 sanık var. Yıl sonuna kadar tutuklanan 251’i isim kontrolüyle serbest bırakıldı ama süreçler devam ediyor” dedi.

Bakan Soylu, Antakya’nın büyük bir tarihi miras olduğunu ve bu mirası yaşatmayı hedeflediklerini belirterek, “Antakya, kendi köyleriyle birlikte yüzde 58’i yıkılmış, acil yıkılmış, ağır ve orta hasarlı binalar, daha doğrusu bağımsız bir bölümü var. Bu bir yıkımdır ve Antakya merkeze getirirsek sayı yüzde 70’i geçer.Karşı karşıya kaldığımız bu sürecin her anını tüm arkadaşlar, herkes, her ildeki arkadaşlar, her görevdeki arkadaşlar yönetiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında.” dedi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu