Haber

İran İçişleri Bakanı: Düzensiz göçmenler sınır dışı edilmeli

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, ülkedeki sistemsiz göçmenlerin sınır dışı edilmesi gerektiğini, ülkelerine geri gönderilenlerin geri dönmelerini engelleyecek etkili sistemlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Yarı resmi Mehr Haber Ajansı’nın haberine göre, başkent Tahran’da düzenlenen kabine toplantısında basına açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Vahidi, çoğunluğunu Afganların oluşturduğu ülkede düzensiz göçmen meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İran’da Afgan anomalisinin yaşanmaması gerektiğini vurgulayan Vahidi, “Yasadışı göçmenlerin ülkeyi terk etmesi gerekiyor. Geri gönderilen ve daha sonra ülkemize dönen göçmenlerle baş etmek için de daha güçlü bir mekanizmaya ihtiyacımız var.” söz konusu.

Sovyetler Birliği’nin 1979 yılında Afganistan’ı işgal etmesiyle başlayan İran’a Afgan mülteci akını, ABD işgali, iç savaşlar ve istikrarsızlık nedeniyle yaklaşık 42 yıldır devam ediyor. Özellikle son yıllarda güvenlik, siyasi ve ekonomik sorunların yaşandığı Afganistan’dan İran’a yoğun bir sistematik olmayan göç akışı yaşanmaktadır. İranlı yetkililer, resmi olmayan bilgilere göre ülkede yaklaşık 5 milyon Afgan’ın bulunduğunu ve bunların çoğunun sistematik olmayan göçmenler olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu