Haber

Kan stokları toparlanma eğilimindedir

İSTANBUL (İGFA) – Kızılay’ın Ramazan ortasında yaptığı asıl “kan bağışı” daveti, her zamanki gibi gönüllü kan bağışçıları tarafından cevapsız kalmadı. Kızılay’ın daveti üzerine kan merkezlerine akın eden gönüllü kan bağışçıları, hastanelerin günlük tüketiminin üzerinde kan bağışlayarak ülke kan stoklarını da artırdı.

11 ili etkileyen büyük deprem, Kızılay’ın yürüttüğü kan bağışı çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Zelzele bölgesinde ‘afet mağduru’ kan bağışı görevlisi haline gelen Kızılay, kan bağışı merkezlerinin bir kısmını da kaybetti. Bu kayıplar üzerine diğer illerde toplanan kanlarla deprem bölgesi desteklendi. Depremin ilk gününden bu yana 124 bin 467 ünite kan bileşeni afet bölgesindeki hastanelere gönderildi.

Bu olumsuzluğun ardından başlayan Ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da kan bağışlarını olumsuz etkiledi. Ramazan ayı için çalışma saatlerini revize eden Kızılay, olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası seferberliğinin azalması nedeniyle değerli bir stok sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. Kan bağışı daveti ise her zaman olduğu gibi gönüllü kan bağışçılarından cevapsız kalmadı. Bağışçılar geçtiğimiz hafta Türkiye’deki tüm hastanelerin kullandığı kan miktarının üzerinde bağışta bulunarak ülke kan stoklarının yeniden yükseliş trendine girmesini sağladı.

Ülkemizin kan ihtiyacının karşılanmasından sorumlu olan Kızılay, 2005 yılında başlattığı “Güvenli Kan Temini Projesi” ile toplumumuzu kan bağışı konusunda bilinçlendirerek gönüllü kan bağışçılarının sayısını artırmayı ve gönüllü kan bağışçılarının sayısını artırmayı hedeflemektedir. ihtiyaç sahiplerine sağlıklı ve gerçek hizmet. Tüm dünyada uygulanan ve kabul gören Kan Bankacılığı ve Transfüzyon Tıbbı Bölgesel Kan Bankacılığı sistemini uygulayan Kızılay, ülkemizdeki 1.156 hastanenin kan ihtiyacını 365 gün kesintisiz olarak karşılamaktadır.

2022 yılında 2.809.765 ünite kan toplayan Kızılay, 2023 yılında 3.040.000 ünite kan almayı hedeflemektedir. Ülkemizin kan ve kan bileşeni ihtiyacının karşılanması için tüm tedbirler alınmasına rağmen, bir takım sebeplerden dolayı stok seviyelerimiz azalmaktadır. sebeplerden özellikle ramazan ayı, uzun tatil dönemleri ve sert hava koşulları. Ancak hastanelerde kan ihtiyacı artmaya devam ediyor.

Kızılay, kan bağışlarındaki dönemsel düşüşlerin önlenmesi için Gönüllü Kan Bağışçılarına ve halkımıza davetini yineler ve “Kan Acil Değil, Sürekli Bir İhtiyaçtır” açıklamasını yineler. Kan bağışında düzenli ve sürekliliğin sağlanması hastanelerin kan ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanabilmesi için büyük değer taşımaktadır.

Kızılay tarafından toplanan kan bağışı sayısı normal zamanlarda 8.000-10.000 civarında iken Ramazan ayında bu sayı 4.000 adet seviyelerine kadar düşebilmektedir. Ancak hastaneler günde 8-10 bin ünite kan kullanmaya devam ediyor.

Kızılay, kan bağışlarının devam etmesi ve stokların yeniden istenilen seviyelere gelmesi için önceki yıllarda olduğu gibi çalışma saatlerinde değişikliğe gitti. Kan bağışçıları, iftardan sonra da kan bağışı yapabilir. Kan Hizmetleri’nin resmi web sitesi www.kanver.org ve kan bağışı taşınabilir uygulamasından yeni kan bağışı yer ve saatleri takip edilerek uygun bir saate kan bağışı randevusu alınabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu