Haber

Konya’daki Barınakta Yaşanan Vahşete İzmir’den Tepki: “Barınaklarınız Kan Kokuyor”

Haber: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

Konya ve Ankara’daki hayvanlara yönelik şiddet görüntülerine İzmir’den reaksiyon geldi. “Barınaklarınız kan kokuyor”, “Susma haykır, yaşamak haktır” sloganları atan hayvanseverler, “Yitirdiğimiz her can için çok üzgünüz ama öfkemiz, üzüntümüz büyük. Nefretinizle kuşattığınız bu dönemde, hiçbir zararı olmayan masum hayvanları bu karanlık zihniyetinize kurban etmeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

İzmir Barosu’nun çağrısıyla bugün Konak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen hayvanseverler, Konya Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı ile Ankara’nın Mamak ilçesinde yaşanan ve toplumsal medyaya düşen manzaralarla ortaya çıkan hayvanlara yönelik şiddete reaksiyon gösterdi.

Hayvanseverler, “Hayvanların yaşam hakkını ihlal etmeyin”, “Özgürlükleri bizim elimizde” yazılı pankartlar açıp “Barınaklarınız kan kokuyor”, “Susma haykır, yaşamak haktır” ve “Zincirleri kır, kafesleri parçala” sloganları attı.

“KÜPELİ HAYVANLAR TOPLANDI”

Hayvanseverler ismine basın açıklamasını, İzmir Barosu Hayvan Hakları Kurulu üyesi avukat Tuğçe Biçer yaptı. Açıklama şöyle:

“24 Kasım Perşembe Günü, Ankara Mamak’ta belediye ekiplerinin kamyonlarla sokaktan küpeli hayvan topladığını gördük. Hak savunucusu meslektaşlar, gönüllüler, bu hayvanları almak için sabaha kadar bakımevi önünde bekledi. Darp edildiler, polis müdahalesine maruz bırakıldılar. Tüm bu hukuksuzluk ve usulsüzlük silsilesi karşısında hayvanların akıbeti hakkında tek bir açıklama yapmayan belediye, ‘Sokakta hayvan olmaz’ çağrısıyla Twitter’da sohbet odası açmakla yetindi. Birebir gün, Cumhurbaşkanı’nın iki gün önce ‘Nefis bir yer’ diye tabir ettiği Konya Bakımevi’nde, küpeli köpeklerin sokaklardan toplatılarak hapsedilmiş olduğunu öğrendik. Paylaşılan manzaralarda, köpeklerin açlıktan birbirlerini yediklerini, bir bakımevi çalışanının kürekle birden fazla köpeğin başına vura vura onları öldürdüğünü izledik.

“KARANLIK ZİHNİYETİNİZE KURBAN ETMEYECEĞİZ”

Tek bir gün içerisinde yaşanan bu kadar ihlal, katliam, hukuksuzluk, bugün mevzuatta var olan yasanın etkisizliğini bizlere bir defa daha gösterdi. Meclis’te konforlu alanlarınızda otururken çıkardığınız maddelerinizin hayvanları değil, katliam yapanları koruduğunu bizler biliyoruz. Hayatında hiç bakımevi görmemiş şahısların hayvanların bu azap yuvalarına kapatılmasını talep etmesinin sonucu olarak yaşanan ve zihniyet değişmedikçe yaşanmaya da devam edecek bu katliamların asıl sorumlularını hepimiz biliyoruz. Bugün endişeyle, baskıyla, nefret siyasetiyle yönetilen bu ülkede bizler, her canlının ömür hakkını savunmaya devam edeceğiz. Yitirdiğimiz her can için çok üzgünüz, ancak artık öfkemiz üzüntümüzden de büyük. Nefretinizle kuşattığınız bu periyotta, hiçbir ziyanı olmayan temiz hayvanları bu karanlık zihniyetinize kurban etmeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu