Haber

Lavrov: Çatışmaların bir an önce sona ermesini umuyoruz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya’ya yaptığı resmi ziyaret kapsamında Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira ile ortak basın toplantısı düzenledi. Lavrov, “Ukrayna’daki çatışmanın bir an önce bitmesini istiyoruz” diyerek savaşın bitmesinin şartlarını sıraladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, resmi temaslarda bulunmak üzere Brezilya’ya gitti. Meslektaşı Vieira ile bir araya gelen Lavrov, ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Ukrayna-Rusya savaşına ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, “Ukrayna’daki çatışmanın bir an önce sona ermesini istiyoruz. Yaşananların nedenlerini ve izlediğimiz hedefleri tüm detaylarıyla anlattık.”

Lavrov, savaşın sona ermesi için şartları şöyle sıraladı:

“Bu planlar, öncelikle Ukrayna topraklarında Rusya Federasyonu’nun güvenliğine rastgele bir tehdit olmamasını sağlamaktan ibarettir. Batı, bu tür planları yıllardır uyguluyor. İkinci misyon, Rusya’nın eğitimi, medyası, kültürü. faaliyetleri her zaman yasaklayan ve Ukrayna kütüphanelerindeki milyonlarca ciltlik Rusça kitabı kasıtlı olarak yok eden doğu ve güney Ukrayna’daki Rusça konuşan nüfusun hayatını korumaktır. Eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu