Haber

Lexus ES Sedan satışları 3 milyon adedi aştı

Premium otomobil üreticisi Lexus’un sedan modeli ES, 3 milyon adetlik satışı aşarak büyük bir başarıya imza attı.

33 yıl önce ilk kez ABD’de satılmaya başlayan ES, 5 yıl önce Avrupa’da satışa sunulmuş ve kısa sürede büyük beğeni toplamıştı.

3 milyon adedi aşan başarısıyla ES, dünya genelinde 3,6 milyondan fazla satan RX SUV modelinin ardından Lexus’un en çok satan ikinci modeli olarak öne çıkıyor. Geçen yıl ES, 167.000 adetle RX’in 178.000 adetten sonra en çok tercih edilen ikinci modeli oldu. 2019-2022 yılları arasında yıllık 100 bin adedin üzerinde satış performansı sergileyen ES, bu başarısını yedi kez tekrarladı.

ES, Avrupa’da 4.895 adet Lexus satışı ile RX, NX ve UX modellerinin ardından dördüncü sırada yer aldı ve burada Lexus’un en çok satan sedanı oldu. 1989 yılında ilk kez tanıtıldığında kısa sürede E premium segmentinde öne çıkan model, hem perakende hem de filo müşterilerinin ilgisini çekti.

GA-K platformu üzerine inşa edilen mevcut ES, uzun dingil mesafesi ve geniş iz genişliğinin yanı sıra alçak kaportası ve coupe tarzı tavan çizgisiyle öne çıkıyor.

Lexus ES, Türkiye’de de ES 300h kendi kendini şarj eden hibrit güç ünitesi ile sunuluyor. 2487 cc yakıtlı motor ile elektrik motorunu bir araya getiren ES 300h, toplam 218 HP güce sahip.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

arifiye-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu