Haber

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan devamsızlık hamlesi! Tek tek atılacak

Öğrencilerin devamsızlık oranları azaltılacak ve ders tekrarları önlenecektir. Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2028 Stratejik Planını yayınladı.

100 binden fazla paydaşın görüşleri alınarak hazırlanan plan kapsamında 2019-2023 yılları arasında tamamlanan faaliyetler tartışılarak eğitimdeki zayıf yönler belirlendi. Önümüzdeki 4 yıl için 7 hedef ve 33 hedef belirledi.

NTV’de yer alan habere göre planda, bu yıldan itibaren azaltılmasına yönelik sıkı tedbirlerin uygulamaya konulduğu “devamsızlık” sorunu da yer alıyor. Bu içerikte,
20 gün ve daha fazla devamsızlık yapan öğrenci oranı 4 yıl içinde ilkokulda yüzde 11 virgülden yüzde 61’den yüzde 7’ye, ortaokulda yüzde 14 virgül 76’dan yüzde 10’a indirilecek.

Plandaki verilere göre Anadolu liseleri, fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinde öğrenim gören her 100 öğrenciden 27’si 20 günden fazla devamsızlık yapıyor. Hedef 2028 yılında bu oranı yüzde 24,5’e düşürmek.

Planda, eğitim maliyetlerinde öngörülemeyen artışlar, maddi sıkıntılar ve eğitim ortamlarının öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalması devamsızlığa neden olan bulgular arasında yer aldı.

Devamsızlığın önlenmesi için rehberlik sistemlerinin geliştirilmesine ve temel eğitimde sınav baskısı yaratmayacak bir geçiş sistemine ihtiyaç olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu