Haber

“Senato’yu Cumhuriyetçiler alırsa işimiz kolaylaşır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) ara seçimler sonucunda Cumhuriyetçilerin Senato’da çoğunluğu elde etmesi durumunda Türkiye’nin F-16 alım sürecinin de “çok daha kolaylaşacağını”söyledi.

Türk Devletleri Teşkilatı 9’uncu Zirvesi’ne katıldığı Özbekistan ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Türkiye’nin ABD’den F-16 alma planıyla ilgili olarak “Zaman zaman Amerika tarafı, Savunma Bakanım Hulusi Paşa’ya olumlu, hoş şeyler söylüyor. Natürel artık bir seçim yaşadılar. Bu seçimle birlikte, şu anda kimi olumlu haberler yeniden geliyor ve bu olumlu haberleri de bizler yakın takipte sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Temennim odur ki yani önümüzdeki ay birtakım muştularla dolu olsun ve F16 konusunu çok daha olumlu istikamette geliştirelim. Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçiler açık orta işi önde kapattılar lakin artık olağan Senato var. Senato’da iki üç yer çok büyük önem arz ediyor. Yani bu 2-3 yerde eğer Cumhuriyetçiler başarılı çıkarsa belki iş bizim için çok daha kolay olacaktır. Şimdi süreci takip ediyoruz” diye ekledi.

“Gülen’i Biden saklıyor”

Gülen yapılanması mensuplarının sığındığı ülkelere tepki gösteren Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden’ın Fethullah Gülen’i “sakladığını” söyledi.

Erdoğan, “Şu anda bunlara kim sahip çıkıyor? Başta Yunanistan. Kaçıp Yunanistan’a gidiyorlar, kaçıp Avrupa’ya gidiyorlar. Daima buralara kaçtılar. Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da, Danimarka’da, İngiltere’de, Amerika’da yaşıyorlar. Ve bu adamı Amerika saklıyor. Kim saklıyor? Biden saklıyor. Kendilerine Pensilvanya’da devasa bir kâşane verdiler, orada bu adam yaşıyor. Bana terörün merkezi neresi diye sorarsanız, işte ben size şu anda bunu söylerim” dedi.

“Batı, Rusya’ya adeta sınırsız saldırıyor”

Ukrayna savaşıyla ilgili soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’yı Rusya’ya “sınırsız” şekilde saldırmakla suçladı.

Erdoğan, “Başta Amerika olmak üzere Batı, Rusya’ya adeta sınırsız saldırıyor. Bütün bunların karşısında da tabii şu anda Rusya bir direnç ortaya koyuyor. Biz de acaba nasıl olur da -işte bir tahıl koridoru olayı gerçekleşti- buradan bir barış koridorunu açabiliriz, bunun gayreti içerisindeyiz. Bunun için de en güzel yol, diyalogdan barışa giden bir yol olabilir diye düşünüyoruz” dedi.

Erdoğan, “Tabii burada sadece Sayın Putin’in kanaatleri yetmez. Zelenskiy ile de görüşerek burada onların düşündükleri nedir, onlar bu türlü bir şeye nasıl bakarlar, onların da kanaatini olağan alacağız. Ve bu arabuluculuk sanki bizi bir barışa taşır mı, bunu da görmenin yollarını arayacağız. Lakin şimdilik bizim için en kıymetlisi bu tahıl koridorunu önemli manada işletmek” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridoru anlaşmasının 19 Kasım’da sona ereceği hatırlatılarak yöneltilen “Uzatılması için görüşmelerin devam ettiğini biliyoruz. Sanki siz taraflara tekrar 4 ay mı, yoksa daha uzun periyodik bir muahede mı önereceksiniz? Bir tavsiyeniz olacak mı?” soruları üzerineyse, “Orada mühlet tahdidi koymak bana nazaran yanlış olur. Biz kendilerine bu işi ne kadar uzun fiyatlarsa o kadar isabetli olacağını belirttik” cevabını verdi.

DW / CÖ,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu