Haber

Tüm Uzmanların Uyarıldığı Adana’da Son Durum: ‘Yüzde 50 Hazır Değiliz’

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından uzmanlar biriken gücün Hatay ve Adana’daki kısma aktarıldığını söyledi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar acı gerçeği şu sözlerle açıkladı: ‘Yüzde 50 bile hazır değiliz’

prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından özellikle Hatay ve Adana için uyarılarda bulunmuştu.

Hatay’da 20 Şubat’ta 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Gazete Wall’a verdiği röportajda şehrin içinde bulunduğu acı durumu anlattı.

Karalar, Adana’nın sarsıntıya yüzde 50 bile hazır olmadığını söyledi.

Zeydan Karalar, deprem bölgesindeki yetkililerin istifasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Sorumlu varsa, istifanın da ötesinde hukuk önünde hesabı sorulmalıdır. Bu kadar can kaybının olduğu yerde istifa çözüm değil.”

“Ama kim istifa etmeli? 1999’da yapılan binaların yapımından nasıl sorumlu olmalıyız? Yeni belediye başkanları nasıl hesap verebilir? Üstelik büyükşehir belediye başkanları en az sorumlu kişilerdir. Çünkü binalara ruhsat veren ilçe belediyesi, takip eden ilçe belediyesi, yerleşim yeri veren ilçe belediyesi.”

“İnşaatını durdurup mühürlediğimiz 7-8 bina var. Ama ne yazık ki mahkemeden izin alınmış, mührü kaldırılmış ve inşaat bitirilmiş. Burada sorumluluğu dağıtırsanız en az sorumluluk büyükşehir belediyelerine düşüyor.

Zeydan Karalar’ın Newspaper Wall’dan Hacı Bişkin ve Armağan Kabaklı ile yaptığı röportajın tam metni için tıklayın…

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu