Ekonomi

Türk İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Temmuz’da 50,3’e Düştü

Türkiye imalat bölümünün ana ihracat pazarlarındaki çalışma koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Grubu İhracat İklimi Endeksi, Temmuz ayında 50,3 oldu.

İSO Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi Temmuz 2023 dönemi sonuçları açıklandı. Buna göre endekste 50,0 eşik değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde iyileşmeye, 50’nin altındaki değerler ise kötüleşmeye işaret ediyor.

Haziran’da 51,1 olan İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Departmanı İhracat İklimi Endeksi, üst üste üçüncü kez aylık bazda gerileyerek Temmuz’da 50,3’e geriledi. Bu rakam, uluslararası talep koşullarında yaşanan güçlenmenin çok zayıf olduğuna işaret etmektedir. Yaşanan iyileşme son 6 aydır devam eden olumlu dönemin en sınırlı seviyesindeydi.

Türk imalat sektörü ihracat pazarının yaklaşık yüzde 9’unu oluşturan Almanya’da üretim, Haziran ayındaki yatay seyrin ardından Temmuz ayında son 6 ayın ilk düşüşünü kaydetti. İtalya, Fransa, Hollanda, Polonya ve Çek Cumhuriyeti dahil olmak üzere diğer birçok Avrupa ülkesinde de ekonomik aktivite zayıfladı. İzlenen tüm ekonomiler arasında en belirgin üretim daralması Avusturya’da yaşandı. İngiltere, İspanya ve Yunanistan genişleme bölgesinde kalmasına rağmen, sadece Yunanistan’da Haziran ayına göre büyüme hızlandı. ABD’de ekonomik aktivite Temmuz ayında üst üste altıncı kez artmış ancak söz konusu artış ivme kaybetmiş ve Şubat ayından bu yana en düşük seviyesinde kaydedilmiştir.

En olumlu küresel talep gelişmeleri büyük ölçüde Orta Doğu’da yoğunlaşıyor

Üçüncü çeyreğin başında küresel ölçekte en olumlu talep gelişmeleri yine ağırlıklı olarak Orta Doğu’da yaşandı. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite hızlı artışlar gösterdi. Ankette izlenen tüm ekonomiler arasında en önemli büyüme Suudi Arabistan’da ölçüldü. Diğer ülkelere bakıldığında Lübnan’da üretimin üst üste ikinci aydır arttığı, Mısır’da ise düşüşün yavaşladığı görüldü. Temmuz ayında ekonomik aktivitenin bir önceki aya göre daha hızlı arttığı Hindistan güçlü performansını sürdürürken, Rusya ve Çin’de büyüme yavaşlayarak da olsa devam etti. Brezilya’da üretim son beş ayda ilk kez daraldı.

Açıklamada görüşleri yer alan S&P Global Market Intelligence EkonomiDirektör Andrew Harker, “Avrupa’da özellikle imalat sektöründe bozulan ekonomik görünüm, Türk imalat sanayi ihracatçılarının toparlanma eğiliminin sona ermiş olabileceğini gösteriyor. Firmalar, Orta Doğu’daki canlı talep koşullarının büyümeye devam edeceğini umuyor olacak.” talep koşullarının bozulduğu bir döneme girmemek için küresel ölçekte büyümenin daha da yaygınlaşması gerekecek” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu