Haber

Türkiye ‘Yapay Zeka Küresel Ortaklığı’na üye oldu

ANKARA (İGFA) – Türkiye’nin GPAI’ya üyelik başvurusu, 22 Kasım 2022’de Tokyo’da düzenlenen GPAI Bakanlar Kurulu Toplantısı’nda görüşülerek onaylandı. GPAI, yapay zekâyla ilgili öncelikli araştırmaları ve uygulamalı faaliyetleri destekleyerek yapay zekâ çalışmalarında teori ve uygulama ortasındaki boşluğu kapatmayı hedefliyor.

Sekretaryası, Türkiye’nin kurucu üyesi olduğu OECD’nin yaptığı GPAI, kamu, özel dal, akademi ve sivil toplum temsilcilerini bir ortaya getiriyor.

Çok disiplinli araştırmaların geliştirilmesinde ve yapay zekâ uygulamalarındaki odak noktalarının belirlenmesinde yönlendirici bir sistem olan GPAI’da Türkiye ile birlikte 29 ülke üye olarak yer alıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan habere nazaran Türkiye, GPAI üyeliği ile yapay zekânın sorumlu bir biçimde geliştirilmesi ve kullanılmasına yönelik sürdürülen memleketler arası iş birliğine katma kıymet sağlayacak. Sağlam yapay zekâ, data idaresi, mesleklerin geleceği, yenilik ve ticarileştirme alanlarında gerçekleştirilen çalışmaların bir paydaşı olarak yer alacak. GPAI çalışmaları da Türkiye’nin Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nde belirlenen maksatlara ulaşmak için gerçekleştirdiği faaliyetlere katkı verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu