Ekonomi

New York Borsası Yükselişle Kapandı

YENİ New York borsası haftanın ilk işlem gününü yükselişle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 100 puandan fazla yükselerek yüzde 0,28 artışla 35.559,53 puan oldu.

S&P 500 endeksi yüzde 0,15 artışla 4.588,96 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,21 artışla 14.346,02 puana yükseldi.

Yatırımcılar bu hafta ABD’nin yoğun veri gündemini beklerken, haftanın ilk işlem gününde borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sonraki adımları hakkında daha fazla ipucu verebilecek tarım dışı istihdam verilerinin Cuma günü açıklanacağını belirterek, Apple ve Amazon da yatırımcıların ilgi odağı olacak.

Öte yandan, Fed’in bankaların kredi verme uygulamalarına ilişkin “Kıdemli Kredi Sorumlusu Görüş Anketi” raporu, ülkedeki bankaların ikinci çeyrekte kredi vadelerini sıkılaştırdığını ortaya koydu.

Bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin borçlanma talebini açıklayan ABD Hazine Bakanlığı, Temmuz-Eylül dönemi borçlanma tahminini 1 trilyon 7 milyar dolara yükseltti.

Chicago Fed Lideri Austan Goolsbee, Fed yetkililerinin açıklamalarını takip ederken, aylık enflasyon bilgilerinin yeterli olduğunu ve amaçlarının enflasyonu büyük bir resesyon olmadan düşürmek olduğunu söyledi.

Kredi koşullarındaki sıkılaşmayı beklendiği gibi görmediklerini kaydeden Goolsbee, enflasyonu düşürme çabalarının işe yaradığına işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu