Ekonomi

Goldman Sachs, İsrail-Hamas çatışmasının Avro Bölgesi’ne yönelik ekonomik tehditleri artırdığı konusunda uyardı

Goldman Sachs’a göre Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırmasıyla başlayan ve halen devam eden İsrail-Hamas çatışması, Avro Bölgesi’ne yönelik ekonomik tehditleri artırıyor. Goldman Sachs Avrupa Ekonomi Analisti Katya Vashkinskaya, bölgesel ticaretin azalması ve finansal koşulların sıkılaşması gibi tüketici güvenini etkileyebilecek potansiyel tehditlerin altını çizdi.

Çatışmalar petrol ve gaz piyasalarını önemli ölçüde etkiledi; fiyatlar sırasıyla yaklaşık %9 ve %34 arttı. Petrol fiyatlarındaki %10’luk bir artış, euro bölgesinin reel GSYİH’sını bir yıl sonra %0,2 oranında küçültecek ve tüketici fiyatlarını yaklaşık yüzde 0,3 puan artıracaktır. Bu endişeler İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve çatışmaların artmaya devam etmesi halinde ham petrol fiyatlarının varil başına 150 doları aşabileceği uyarısında bulunan Dünya Bankası tarafından da paylaşılıyor.

Brent Ham petrol fiyatlarında son dönemde görülen istikrara rağmen küresel düzeyde LNG ihracatının azalması, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının artmasına neden oluyor. Ancak Vashkinskaya, enerji maliyeti destek politikalarının potansiyel olarak bu etkileri hafifletebileceğini öne sürüyor.

Çatışma, Rusya’nın Mart 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından yaşanan düşüş ve Ekim ayında gözlemlenen çatışmayı çevreleyen rekor seviyedeki belirsizliğin de gösterdiği gibi, tüketici güveni için de bir risk oluşturuyor.

Avro bölgesinin Orta Doğu’ya doğrudan etkisi sınırlı olsa da (Euro bölgesi GSYH’sinin %0,4’ü Orta Doğu ticaretinden geliyor), yüksek faiz oranları gibi dolaylı etkiler, etkileri daha da kötüleştirebilir. Avro Bölgesi’nin Orta Doğu’daki sınırlı etkisine rağmen, petrol ve doğalgaz piyasalarındaki olası aksaklıklar, hem Avro Bölgesi’nde hem de Birleşik Krallık’ta yüksek faiz oranları ve azalan bölgesel ticaret gibi faktörlerin Avrupa ekonomisi üzerinde önemli etkileri olabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu